Németországban már jó ideje felismerték, hogy részben környezetvédelmi, részben energiagazdálkodási okokból szükség van a megújuló energiaforrások elterjesztésének központi támogatására. Ennek érdekében 2000. április 1-től (nem áprilisi tréfa) hatályba lépett a megújuló energiákról szóló törvény (Erneubare Energien Gesetz – EEG), ami 20 évre kötelező átvételi árat ír elő az áramszolgáltatók felé az ily módon megtermelt energiára.
A képen látható teljes rendszer 158 elemből áll, összteljesítménye 27.65 kWp. Ekkora kiépítettség ott sem általános egy családi házon (nagyjából 6-7-szerese a szükségesnek), de a szóbanforgó tetők nagyon jó irányban állnak és a dőlésszögük is megfelelő, ezért itt a megtermelt energia eladásából a későbbiekben haszon is keletkezik.
A teljes beruházás bekerülési összege 139.800 Euro, az egyéb üzemeltetési költségek összege a futamidő (20 év) során 4.300 Euro. Az összegre a bank kedvezményes hitelt nyújt. (a hitelt 54.700 Euro bankkamat terheli, vagyis a teljes bekerülési összeg 198.800 Euro – közel 50millió Ft. A rendszer a 19. év után már nyereséget termel. Egy átlagos rendszer ca. 30.000 Euróból (egy jobb autó ára) kiépíthető, ugyanilyen feltételek mellett.
A fogyasztó 18 Eurocentet fizet kilowattóránként, ezzel szemben a megtermelt elektromos energiát közel 55 centért (azaz háromszoros áron!) veszi át az áramszolgáltató a törvény szerint.
A napelemek még mindig magas ára miatt csak ez a támogatás teszi egyelőre rentabilissá az ilyen rendszereket, viszont a csökkenő környezetszennyezés és az energiamérleg javulása (a fosszilis tüzelőanyagok fogyása) miatt nemzetgazdasági szinten mégis nyereség jelentkezik.
Hogy itthon mi van? A szokásos – leginkább pofázás. Jó lenne, ha politikusaink, akiknek legtöbbje nemigen lát tovább a saját orránál (zsebénél) – tisztelet a kevés kivételnek – kicsit előre gondolkodnának és nálunk is hasonló törvény segítené a megújuló energiaforrások használatának elterjedését. Másképp baj lehet, elég, ha csak a paksi négyes blokk tavalyi leállása jut az eszünkbe.
Árkos Antal (az adatokért és a segítségért köszönet Jörg Leibold-Meidnek)